18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ’ NİN 102. YILI ve ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ ADINA YAKIŞAN ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

        18 Mart Cumartesi günü saat 11:00’de Atatürk anıtında çelenk sunum töreni ile başlayan programa İlçe Kaymakamımız Ahmet TÜRKÖZ, İlçe Belediye Başkanımız Emin ERSOY, protokol üyeleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün ve aziz şehitlerimizin anısına 1 dakikalık saygı duruşunun ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından çelenk sunum töreni sona erdi. Çelenk sunum töreninin ardından şehit aileleri ile birlikte yemek yenildi. Yenilen yemek sonrasında Havran Şehitliğinde, şehitlerimizin için dua edildi.
        Törenlerin ikinci kısmı Kocaseyit mahallesinde, Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı’nın memleketinde yapıldı. Kocaseyit Camiinde öğlen namazından önce Seyit Onbaşı ve bütün şehitlerimiz için Mevlid-i Şerif okundu. Kocaseyit Anıt Mezarı tören alanında mehter takımının gösterileri büyük bir ilgiyle izlendi. Sayın Vali Yardımcımız Ahmet YILMAZ, Balıkesir Milletvekilleri Namık HAVUTÇA, Ahmet AKIN, Mehmet TÜM,  Havran İlçe Kaymakamı Ahmet TÜRKÖZ, Havran Belediye Başkanı Emin ERSOY, İvrindi Belediye Başkanı Recai BAYTAR, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf SÖBÜOĞLU, protokol üyeleri, vatandaşlar ve öğrencilerin katılımı ile Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı’nın kabri başında 1 dakikalık saygı duruşu, saygı atışı ve kabir duasının yapılmasının ardından tören alanına geçilmesi ile devam etti. Burhaniye Öğretmenler Mahallesi Çevre Koruma Derneği Bisiklet Grubunun Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma günü etkinliğinde Burhaniye’den Kocaseyit Anıt Mezarına yaptıkları bisiklet turu organizasyonu için Vali Yardımcımız Ahmet YILMAZ bisikletçilere teşekkür plaketi verdi.
        Sayın Vali Yardımcımız ve protokol üyelerinin tören alanındaki yerlerini almasının ardından saygı duruşu yapılıp, İstiklal marşı okundu. Seyit Onbaşı’nın torunu Fatma YIKAR, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Havran Anadolu Lisesi öğrencilerinden Merve AKDAĞ ve Chan UYSAL, Mehmet Akif ERSOY’ un Çanakkale Şehitlerine adlı şiirini, Mehmet Çalışır İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Elif Zeynep TOMUR ise Arif Nihat ASYA’ nın Bayrak  şiirini okudular. Havran Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterilerinin ardından protokol konuşmaları gerçekleşti.
        Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Balıkesir Şubesi tarafından anıt alanına geçici kurulan Çanakkale ve Kocaseyit Telsiz İstasyonundan tüm dünyaya telsiz çağrısı yapılarak Seyit Onbaşının ismi duyuruldu. Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma gününe yapmış oldukları katkılardan dolayı Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Balıkesir Şubesine teşekkür plaketi verildi. Protokol üyelerinin anıt mezarda bulunan Çanakkale Savaşı ve Seyit Onbaşı’nın hatıralarının bulunduğu müzeyi gezdi. Vali Yardımcımız Ahmet YILMAZ anıt hatıra defterini imzaladı.
        Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen vatandaşlarımızın, Havranlıların ve Kocaseyitlilerin yoğun katılımı ile Çanakkale Zaferimiz ve Kocaseyit adına yakışır bir tören ile anıldı.
        Program sonunda protokol üyeleri ve törene katılanlar tören alanından ayrılırken vatandaşlarımızın Koca Seyit’in kabrini ziyaretleri gün sonuna kadar devam etti.
 
İSAY2 Galeri