18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ve ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ


Dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir zafer ve bu zaferi bizlere hediye eden cesur Türk askeri ve milletini bir kez daha saygıyla andık. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri Havran İlçe Müftülüğünün “Zafer Sabahı Seherde Buluşuyoruz” programı ile Havran Merkez Camii’nde Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, vatandaşlarımız, kamu görevlilerimiz ve öğrencilerimizin katılımıyla sabah namazına müteakip şehitlerimiz için dua edilmesiyle başladı. Katılımcılara Balıkesir Büyükşehir Belediyesince çorba ikram edildi. 
Program saat 11.00’de Havran 15 Temmuz Şehitleri Meydanı’nda Atatürk anıtına çelenk sunum töreniyle devam etti. Törene Kaymakamımız Şeref AYDIN, Adalet ve Kalkınma Partisi Balıkesir Milletvekili Ali AYDINLIOĞLU, Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ahmet AKIN, Havran Belediye Başkanı Emin ERSOY, Daire Amirleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ve aziz şehitlerimizin anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması ve öğrencilerin şiirlerini okumasıyla buradaki tören sona erdi. 
Daha sonra Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı’nın mezarının da bulunduğu Kocaseyit mahallesine geçildi. 
Kocaseyit anıt mezar alanındaki törenlere Kaymakamımız Şeref AYDIN, Adalet ve Kalkınma Partisi Balıkesir Milletvekili Ali AYDINLIOĞLU, Havran Belediye Başkanı Emin ERSOY, Daire Amirleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Seyit Onbaşı’nın kabrinin ziyaret edilmesi, Kur’an tilaveti ve edilen duanın ardından kabristandaki program sona erdi ve protokol üyeleri ve vatandaşlar Kocaseyit Mahallesinde düzenlenen programa geçti. Kocaseyit Camiinde okunan Mevlit ve yapılan duanın ardından katılanlara ikramda bulunuldu. Program Gazi ve şehit ailesi ziyaretiyle devam etti.

Türkiye’nin farklı coğrafyalarından gelen vatandaşlarımız, Körfez Halkı ve Kocaseyitlilerin yoğun katılımıyla Çanakkale Zaferi ve şehitlerimiz 103. yıl dönümünde günün anlamına yakışır bir programla anıldı. Vandaşlarımızın Koca Seyit’in kabrini ziyaretleri akşama kadar devam etti.

 

İSAY2 Galeri