HAVRANLI ÖMER ÇAVUŞ

 

Birinci dünya savaşı' nın Havranlı Kahramanlarından biri de Ömer Çavuş'tur. İngiliz denizaltısını vurarak 36 kişilik mürettebatını esir alan Ömer Çavuş Sultanhisar Muhribi'nde görevlidir. Yaptığı kahramanlık şu şekilde anlatılmaktadır.

"...Keza o günlerde Marmara Denizi' nde Barboros Harp gemimizi torpilleyen İngiliz denizaltısı dolaşmaktadır. Bizim 90 tonluk küçük Sultanhisar Muhbirimizin de altına dalarak alabora etmek ister. Gemimizin biricik topunun başında Havran bucağından Ömer Çavuş bulunmaktadır. İngiliz denizaltısını fark ederek ateş edip küçük topu ile periskopundan vurarak param parça etmiştir. 19 kişilik Sultanhisar' ın kahraman denizcileri düşman esirlerini geminin başına alarak 4 piyade silahı ile muhafaza altına almışlardı.

O gün İstanbullular alay sancaklarını çekmiş, dumanlar savurarak tam yolla, köpükler içinde limana giren bu küçücük gemiyi (Sultanhisar Muhribi'ni) görünce şaşırmışlardı. Çünkü bir bayram günü değildi. Düşman denizaltıları Marmara boyunca gemilerimizi torpilliyordu. Haliç Limanında çok geçmeden zafer duyuldu. Alkışlar arasında Haliç'e giren Sultanhisar Muhribi'nin kahraman gemicileri layık oldukları itibarı gördüler..."

Havranlı Ömer Çavuş Cumhuriyet döneminde " Gemici " soy adını almıştır. Havranlı Ömer ÇAVUŞ 01.07.1893'te Razkan Bosadina Köyünde doğmuştur. Balıkesir Havran İlçesi Mescit Mahallesinde ikamet etmiştir. Baba adı Abdülkadir, anne adı Ayşedir. 13.07.1966'da vefat etmiştir. Havran İlçe Nüfus Müdürlüğünde nüfus kaydı mevcuttur. Oğlu Kadir DEMİRCİ'nin ise 2006 yılında Hacı Ömer GÜR (Havrani) ile Camikebir İmamı Zafer BAHÇACI tarafından İlçe Nüfus Müdürlüğünden yapılan araştırmada İzmir'in Buca ilçesinden ikamet ettiği tespit edilmiştir.